Fidzsi-szigeteki utazást tervezel? Készülj fel rendkívül kedves emberekre, elképesztő vízalatti világra és gyönyörű természeti látnivalókra. És még néhány kevésbé köztudott dologra. Összeszedtünk néhány hasznos információt, amikkel mi sem voltunk tisztában, mielőtt Fidzsire utaztunk.
Belépés az országba
A jó hír, hogy jelenleg magyar állampolgároknak 4 hónapnál rövidebb tartózkodás esetén nem szükséges vízum. Az útlevélnek viszont az utazás utolsó napjától még legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie. Illetve szükséges az országból kifele szóló repülőjegy, tőlünk ezt már a kiindulási repülőtéren kérték. Érkezéskor pedig be kellett mutatni a szállásfoglalásainkat.
A Konzuli Szolgálat tájékoztatása: „A munkavállalási engedéllyel érkezők, illetve a jachton utazó turisták kivételével minden Fidzsire utazó személynek már a megérkezéskor rendelkeznie kell az országból való távozást biztosító jeggyel. A belépésnél a Bevándorlási Hivatal munkatársai kérhetik a beutazót, hogy mutassa fel a távozásra szolgáló jegyét, illetve igazolja tartózkodásának anyagi fedezetét.”
Mikor érdemes Fidzsire utazni?
A főszezon júniustól szeptemberig tart, illetve a december-januári időszak is ide sorolható. Ezek a hónapok átfedésben vannak az ausztráliai és új-zélandi iskolaszünetekkel, ezért ilyenkor magasabbak az árak, és sok a turista.
Leginkább az elő- és utószezonban érdemes Fidzsire utazni, ami május és október környéke. Az idő ilyenkor már/még jó, mert ezek a hónapok a száraz évszak kezdete és vége, és kevesebb ausztrál/új-zélandi családra lehet számítani.
Az esős évszak novemberben kezdődik, és áprilisig tart. Nagy esőkre és magas páratartalomra lehet ilyenkor számítani, illetve a ciklonveszély is megnövekedett. Az ünnepi időszak kivételével viszont ilyenkor alacsonyabbak az árak, és kevés a turista.
Pénzügyek
Röviden: cash is king. Sok helyen csak készpénzt fogadnak el. Azokon a helyeken pedig, ahol lehet kártyával is fizetni, 2-4% felárral kell számolni, ami rátevődik az árra. Tehát nem igazán éri meg kártyát használni. Az ATM-eknek is van díja, általában 10-15 FJD, viszont egész nagy összegeket, akár 1000 FJD-t is fel lehet venni egyszerre. Mi ezt javasoljuk, főleg, ha külső szigetekre, például a Yasawára készülsz.
Mi Revolut kártyát használunk, így az átváltáson nem bukunk nagyot.
Éttermekben és boltokban egyébként kb. európai árakra lehet számítani. Van sok kis indiai kifőzde, amik kedvező árúak, illetve mi a piacot nem találtuk drágának. A borravaló nem szokás és nem elvárt Fidzsin.
Vízalatti világ


A mantarája szezon májustól októberig tart, ekkor van esély megpillantani őket. Vannak erre specializálódott resortok, akik ilyenkor snorkeltúrákat szerveznek a manták által látogatott helyekre.
Helyi időszámítás
A Fiji time egy valós kifejezés, azt jelenti, hogy minden a maga idejében történik. Senki nem sieti el a dolgokat, és nem izgul azon, hogy mi lesz holnap. Előbb-utóbb minden meglesz, de várakozásra készülni kell, de meg lehet szokni. És persze siettetni nem szabad, nincs is értelme.
Falulátogatás
Ha a strandolás mellett kulturális élményeket is gyűjtenél, akkor egy falulátogatás neked való program lehet. Mi ezt végül kihagytuk, de azt mesélték más utazók, hogy a kifejezetten turistáknak szervezett túrák elég mű élményt adnak, ezeket érdemes kerülni. A helyiek alkalomadtán viszont szívesen invitálják meg a külföldieket a saját falujukba, így érdemes ismerkedni. Ha az a szerencse ér, hogy meghívást kapsz, akkor egy pár dolgot tarts észben:
- öltözz megfelelően (vállak és térdek takarva)
- készülj ajándékkal (sevusevu), ami pl. kava gyökér legyen
Mindenki beszél angolul
Nyelvi akadályok miatt nem kell aggódni az országban. Az szolgáltatókkal való kapcsolattartás, utazásszervezés a Fidzsi-szigeteken nem is lehetne könnyebb, hiszen mindenki beszél angolul. Még a piacozás sem jelent gondot, mert az idősebb korosztály is perfekt angolból. Csakúgy, mint a falusi gyerekek. Ez igazán megkönnyíti az utazást.
Vélemény, hozzászólás?