Amikor először szembesültünk azzal, hogy Fidzsi mennyire sokszínű, és mennyire sok (több, mint 300!) szigetből áll, bevallom kicsit megijedtünk. Hogy válasszunk? Mi fér bele egy 2 hetes fidzsi-szigeteki utazásba rohanás nélkül? Hogy oldjuk meg a szigetek között a közlekedést? Számtalan kérdés kavargott bennünk, amik végül blogok és a Lonely Planet könyv segítségével lassan megválaszolódtak. Végül a Yasawa-szigetekre esett a választásunk, íme a tapasztalataink.
Az egyik legnagyobb tévhit, amit szeretnénk eloszlatni, hogy a Fidzsi-szigetek kizárólag nászutas luxusdesztináció. Ennél sokkal több. Remek a backpacker-kultúra, több resort kínál többágyas szobákat kedvező áron.
A Yasawa-szigetek teljesen jó döntésnek bizonyult, könnyű megközelíteni és gyönyörű. A Yasawa-szigetcsoport kb. 20 szigete északnyugat irányban terül el Fidzsi főszigetétől, Viti Levutól. Hosszan, keskenyen nyúlik el északkelet irányba.
A szigeteken többféle szállás közül lehet válogatni, nagyjából minden pénztárcának megfelelő a választék az egyszerű homestayektől kezdve a luxus resortokig. A Yasawa-szigetek sajátossága, hogy nincsenek boltok és éttermek, így a szállásokhoz kötelező teljes ellátásra befizetni. Ez resortoknál büféreggeli és -ebéd, valamint többfogásos vacsora, míg a homestayekben egyszerű házi koszt. Az étkezések közötti időszakra érdemes rágcsálnivalóval készülni. Ivóvizet tapasztalatunk szerint díjmentesen biztosítanak a szállások, azt felesleges cipelni.
A Yasawa-szigetek megközelítése
Bár elsőre bonyolultnak tűnhet, valójában azonban viszonylag egyszerűen megszervezhető a közlekedés a fősziget és a Yasawa-szigetek között. Mivel Fidzsinek ez a része szinte kizárólag turizmusra van berendezkedve, ezért napi hajójárat segíti a turistákat a kiválasztott szállás megközelítésében. Eleinte azt hittük, hogy csak az ún. Yasawa Flyer gyorshajó köti össze a szigetcsoportot a fősziget kikötőjével, visszafele azonban egy másik hajóval jöttünk, de erről kicsit később.
A Yasawa Flyer
A Yasawa Flyer egy gyorshajó, ami naponta közlekedik Denarau és a Yasawa-szigetcsoport között. Hogy néz ez ki? Reggel 8.45-kor elhagyja Denarau kikötőjét, és elindul ‘felfele’ a szigetek mentén. Szép lassan (órák alatt) eléri a szigetek felső csúcsát, ahol megfordul és visszaindul, majd délután 6-kor befut Denarauba. Közben a megállóknál utasok szállnak fel és le, akiket a szállások képviselői csónakokkal szállítanak a hajóhoz/hajóról a szállásra. Tulajdonképpen egyfajta óceáni hop-on/hop-off szolgáltatás.
Az árban benne van, hogy a nagyobb hotelekből Nadiból kisbusszal elvisznek a kikötőbe.
Jegyet venni vagy irányonként lehet egyesével, tehát Denarau -> adott szállás/ szállás és szállás között, vagy többnapos bérletre (amit kreatívan Bula Pass-nak hívnak) is van lehetőség. Érdemes azonban kiszámolni, hogy melyik éri meg jobban. A mi esetünkben a külön-külön megvett jegyek kedvezőbb árúak voltak, mintha a bérletet vettük volna.
A szállást értesíteni kell, hogy mikorra van jegyed, északról, vagy délről érkezel, ennek megfelelően szervezik a transzfert.
Red Seabus
A Red Busról csak a második szállásunktól hallottunk, és ők segítettek lefoglalni is, de online is foglalható. Kicsit olcsóbb és gyorsabb, mint a Flyer, más az útvonala. Kiindulási/érkezési helye Lautoka, ami kb. 1 óra busszal Denarautól. Egy kicsit fapadosabb is: nincs légkondi, rázósabb az út, de vállalható. A fenti fedélzetről itt is gyönyörű a kilátátás. Érkezéskor Lautokában tudtunk kártyával fizetni.
A Yasawa-szigetek szállásai
Szállásokat mi a booking.com-on kerestünk, és amit lehetett és olcsóbb volt, azt direktben foglaltuk a szálloda oldalán. Mivel a teljes ellátás kötelező, és nincs más alternatíva, ezért minden alkalommal előre rákérdeztem, hogy tudnak-e vegán ellátást biztosítani. A kommunikáció egyébként egész jól működött midnenhol, bár a Fiji Time-mal számolni kell 🙂
A 6 hónapnyi új-zélandi lakóautós élet után szerettünk volna egy felsőbb kategóriás szállásban eltölteni pár éjszakát. Fontos tudni, hogy Fidzsin kb. bármilyen szállást hívhatnak resortnak, nincsenek megkötések. Ajánlott az utánaolvasás, különös tekintettel a véleményekre. A fotók sok helyen még a Covid előtti állapotokat tükrözik, így azokra még egy ideig nem érdemes alapozni.
Barefoot Manta Resort
A mi választásunk az első szállás tekintetében a Drawaqana-szigeten található a Barefoot Manta Resortra esett. Ez nem egy nagyon luxus resort, de a mi elvárásainknak tökéletesen megfelelt. Ha megfizethető resortra vágysz a Fidzsi-szigeteken, akkor ez egy remek választás lehet. Gyönyörű környezetben fekszik, karbantartott, parkosított a terület, a sznorkel pedig ámulatba ejtő. Sehol nem láttunk még ennyi halat és színes korallokat, így ittlétünk egyik fénypontja volt a napi sznorkeling. A szállás partjainál tilos a horgászat, így gazdag a halállomány, és korallültetéssel segítik a zátony regenerálódását.
A szobánk egy különálló, óceánra néző bungaló (bure) volt, nyitott, kültéri fürdőszobával. A falai igazából sátorlapból voltak, de legalább jól szellőzött. Pár lépésre voltunk a parttól, körülöttünk kókuszpálmák, zöld növényzet, függőágy. Nagyon élveztük az itt töltött időt. A szállás nevéhez híven mindenhova mezítláb mentünk. Az étkezések és néhány program a nagy közös helyiségben volt.





Az ellátással teljes mértékben meg voltunk elégedve. Változatos és bőséges volt minden, de azért jól jött, hogy van nálunk nasi. Pl. a délutáni uszi után mindig megéheztem. (Rágcsálnivalót még Új-Zélandról is vittünk magunkkal, nem volt vele probléma a reptéren.)
Az egyetlen negatívum a szállással kapcsolatban talán a generátor zaja volt, amit időnként éjjel is hallani lehetett.
A nevében nem véletlen szerepel a manta szó, szezonban (május-szeptember) folyamatosan monitorozzák a közeli óceáni szorost, ami a mantaráják egyik kedvelt helye. Ha kedvezőek a feltételek, akkor ki lehet menni a mantákkal úszni felár ellenében. Tengerbiológus van a helyszínen, aki figyeli az állatokat. Sajnos a mi tartózkodásunk alatt nem nyílt erre lehetőség, de így is remek élményekkel távoztunk.
A következő 3 éjszakára egy olcsóbb, egyszerűbb szállást választottunk, néhány szigettel „feljebb”. A Flyer-re még előre megvettük a jegyet a két szállás közötti szakaszra. Kicsekkolás után meghallgattuk a személyzet Goodbye dalát, ami bár nagyon turistásnak hangzik, mégis egészen megható volt. Úgy éreztük, hogy Fidzsin nem játsszák meg a vendégszeretetet az emberek. Nem sokkal később mehettünk is a csónakhoz, ami elvitt minket a Flyerhez. Kb. 2 órával később következett is a megállónk, a Long Beach.
Long Beach resort
Bár összességében nagyon jól éreztük itt is magunkat, a Long Beach Resort tipikusan az a hely, amit máshol nem hívnának resortnak. Inkább a homestay kategórába sorolnánk. Ezt már akkor sejtettük, amikor a csónakba rajtunk kívül csak egy másik pár szállt be. De nem baj, szeretjük a kiscsoportos dolgokat, és a Barefoot Manta kb. 70 vendégéhez képest felüdülés volt, hogy ez nem egy felkapott hely.
Covid előtt persze ez a szállás is jóval népszerűbb volt, főleg hátizsákos utazók körében, de sajnos az elmúlt évek alatt kicsit lepusztult. Most kezdik felújítgatni a bure-ket, de állításuk szerint ehhez egy beígért állami támogatásra várnak.
Itt is különálló házikónk volt, kicsit távolabb a parttól. Végtelenül egyszerű szobát kaptunk, de a célnak megfelelt. A fürdő itt csak hidegvizes, és az áramot este 10-kor lekapcsolták (= nincs generátorzaj éjjel, de ventilátor sincs). Az ellátással itt nem voltunk teljesen megelégedve (húsdarabok a zöldséglevesben, ismétlődő fogások, kis mennyiség, tejes zabkása stb.), a végén meg is reklamáltam az étkezések minőségét, amit teljesen korrektül fogadtak. Láthatóan fontos volt nekik, hogy megoldjuk a problémát, és mi is jó szájízzel távoztunk.
Ez egyébként egy teljes egészében család által üzemeltetett szálláshely volt. A motorcsónakot a harmincas éveiben járó apuka, Samy kezelte, ő vitt minket kérésre ide-oda. A kava-ceremóniát a nagypapa tartotta, a nagymama pedig felügyelte a foglalásokat, és a fizetést is vele kelett intézni. Itt jegyezném meg, hogy a Yasawas-ra fontos elegendő készpénzzel elindulni. Denarauban a kikötőben van ATM, még ott érdemes feltankolni, mert ha el is fogadnak a szállások kártyát (a Barefoot elfogadott), 2-4% felárat számolnak fel rá. A Long Beach viszont csak készpénzt fogadott el, és mivel hosszabbítottunk egy éjszakát, valamint több programunk volt Samyvel, így a végén nem volt nálunk elég pénz. Szerencsére mint mondtam, igyekeznek megoldani a problémákat, nem volt gond belőle: Lautokában találkoztunk a nagymama lányával, aki elkísért az ATM-hez, majd neki fizettük ki a fennmaradó összeget.
A Yasawa-szigetek árai
Na de mennyi az annyi? Egy fidzsi-szigeteki utazás szervezésekor fontos tisztában lenni az árakkal is. Az ország nem éppen az olcsóságáról híres, a legtöbb új-zélandi, akiket kérdeztem, inkább DK-Ázsiába jár nyaralni az árak miatt. íme a budget:
- Yasawa Flyer, Denarau – Barefoot Manta: 189 FJD/fő + 15 FJD – kb. 30.000 Ft
- Yasawa Flyer, Barefoot Manta – Long Beach: 97 FJD/fő – kb. 15.000 Ft
- Red Seabus, Long Beach – Lautoka: 190 FJD/fő – kb. 30.000 Ft
- Barefoot Manta Resort szállás: 425 FJD/szoba/éj – kb. 65.000 Ft
- + teljes ellátás: 129 FJD/fő/nap – kb. 20.000 Ft
- Long Beach Resort szállás: 100 FJD/szoba/éj – kb. 15.000 Ft
- + teljes ellátás: 50 FJD/fő/nap – kb. 7600 Ft
Vélemény, hozzászólás?