Egy szamoai utazás nem lehet teljes Upolu déli partjának bejárása nélkül. Apia felfedezése után irány tehát a fősziget déli része! Ez a vadregényes terület is számtalan látnivalót tartogat, amiket könnyen össze lehet kötni egy autós utazás alkalmával. Keskeny utak, óriási kókuszültetvények, kis falvak, vízesések, és képeslapra illő strandok jellemzik ezt a részt.
To Sua Ocean Trench, Szamoa
A szamoai utazás kötelező látnivalója. Ez a hely már akkor felhívta magára a figyelmünket, amikor először rákerestünk az országra a neten. De mi is ez? A To Sua tulajdonképpen „óriás úszólyukat” jelent. A To Sua Ocean Trench egy hatalmas, 30 méter mély, vízzel teli mélyedés. Egy megszilárdult lávaalagútban alakult ki, aminek egy része később beomlott. Az így kialakult lyuk az alagúton keresztül összeköttetésben van az óceánnal. Ez okoz a vízben egy viszonlyag erős áramlást, illetve az árapály jelensége is érezhető. Egy hatalmas, meredek létrán lehet lemászni úszni a kristálytiszta, hűs vízben. A gyengébb úszók segítése érdekében egy kötél fut a víz felszínén végig faltól falig, ebben lehet kapaszkodni, hogy ellenállj az áramlásnak.

Területe parkosított, szépen karbantartott, mosdóval és öltözővel felszerelt. A To Sua mellett több mélyedés is van, de nincs mindegyikben víz. A hely piknikezésre, pihenésre is kiválóan alkalmas, a fale-kat igénybe lehet venni, mi is az egyikben eszegettünk két úszás között, és gyönyörködtünk a kilátásban. Bikini és fürdőruha a kiírás szerint csak a vízben használható, azt kérik a látogatóktól, hogy a medencén kívül takarják megukat. Ehhez egy kendő vagy egy lenge ing tökéletesen megfelel.
Belépő: 15 tala/fő
Hétfőtől szombatig 8.30-tól van nyitva, érdemes korán érkezni, ha tömeg nélkül szeretnéd élvezni a helyet. Mi reggeli után, 9 körül érkeztünk, egy kisebb csoport ekkor indult tovább, így egy rövid ideig csak mi voltunk a területen. Később sorra érkeztek kisebb-nagyobb családok, csoportok.
A bejáratnál egy kisbolt is található.
Giant Clams Sanctuary
Erről a helyről a kajaktúránk előtt hallottunk, az útikönyv kiadásakor vélhetően még nem létezett. Ezért is nagyon fontos mindig a helyiekkel szóba elegyedni, a legjobb tippeket általában tőlük kapjuk 🙂
Mint ahogy a neve is utal rá, itt óriási méretű kagylók között lehet úszlálni. Ez egy védett, körbekerített terület, ahol háborítatlanul élnek ezek a jámbor állatok. Ezt a fajta kagylót egyébként a csendes-óceáni népek szívesen fogyasztják, ezért is fontos az ilyen védett területek létrehozása és támogatása. A túlfogyasztás miatt jelenleg sebezhető kategóriában van a faj.
A part mentén néhány kőmedence is kialakításra került, ahol leginkább helyi családok fürdőztek. A kagylókhoz ki kell úszni kb. 50 métert, ami szeles időben a hullámok miatt megerőltető lehet, de megéri. Békatalp és sznorkel felszerelés javasolt. leginkább dagálykor javasolt ide látogatni, illetve előtte-utána 3 órával.
Láttunk róla képeket, de így is csak bámultunk, amikor az első példányokat megláttuk. Tényleg órásiak, méretük elérheti a 120cm-t is. Körülöttük nagyon sok kisebb, mindenféle színben pompázó példányt is láttunk. Közel úszni nem szabad hozzájuk, mert gyorsan becsukódhatnak.
Belépő: 20 tala/fő


Coastal Walk
Egy szamoai utazás hallatán nem feltétlen a túrázás jut az ember eszébe, pedig vannak remek kis útvonalak. Az egyik a déli parton található Coastal Walk, ami egy könnyű séta az óceánparti sziklák peremén. Az útvonal az O Le Pupu Pu’e Nemzeti Park része.
Megközelítés: a főútról le kell térni egy földútra, ami elvisz a séta kezdetéig. Itt lehet hagyni az autót, vagy robogót. Itt van egy kis információ tábla a vulkanikus képződményekről. Az útvonal erdős részen kezdődik, majd néhány perc után kiér az óceánpartra, az első kilátóponthoz. Ezt követően váltakozik az erdei és a partmenti terep, majd felbukkannak a koromfekete, háromezer éve megszilárdult lávafolyamok. A kőzetet lassan, de folyamatosan alakítja az óceán és a szél: a hullámok robajló ereje tördeli a lávát, így különböző formák jönnek létre.

A séta vége egy nyílt lávamező. Itt dagálykor a felcsapó víz könnyen eláztathatja a gyanútlan túrázókat 🙂
Mivel nem körtúra, ugyanazon az útvonalon kell visszaindulni, amin jöttünk, de a látvány így sem unalmas. Stabil cipő, szúnyogriasztó és napvédelem ajánlott.
Faofao Beach Fales
A fale kifejezéssel már találkozhattatok feljebb. Ezek a bungalóhoz hasonló, tipikusan szamoai építmények használhatók pihenésre és szállásként is. Falak nincsenek, csak leengedhető árnyékolók, az alapfelszereltség pedig matrac, ágynemű és szúnyogháló. Általában a parttól néhány lépésre, a homokban helyezkednek el, ezzel egyedülálló élményt nyújtva az itt megszálló utazóknak. A déli parton több helyen is megtalálhatók ezek a szállások. Foglalós oldalakon ritkán vannak fent, keresni itt, vagy Google-n lehet, foglalni telefonon/whatsappon keresztül tudtok. Mi sajnos csak egy éjszakát töltöttünk a Faofao Beach Fale nevű szálláson, de az nagyon jó volt. Bár éjjel vihar volt, ami csapkodta a „falakat”, de panorámás kilátásunk volt a pálmafákkal tűzdelt strandra, néhány lépés volt a víz, ahol sznorkelezni is lehetett, és az árban (70 tala/fő) benne volt a reggeli és a vacsora is.

A helyet egy család üzemelteti: a nagymama gyűjtötte be a pénzt, a nagylányok szolgálták fel a vacsorát, reggel iskolába indulás előtt az egyenruhába öltözött gyerekek sepregettek az étteremben, anyuka pirította a kenyeret. Sokkal-sokkal autentikusabb, mint egy nagy, személytelen resort. Ha újra lenne a terveink között szamoai utazás, csak ilyen szállásokat választanánk.
Vélemény, hozzászólás?