Sosem szerettem igazán az állatkerteket és az állatokat szerepeltető cirkuszokat, már elég régóta tudatosan kerülöm is ezeket a helyeket. Az állatokat viszont szeretem megfigyelni, így mikor megtudtam, hogy Erdélyben működik egy medveles, ahol lehetőség van meglesni a szabadon élő medvéket természetes élőhelyükön, tudtam, hogy ott a helyem.
Az erdélyi medveles egy Tusnádfürdőn működő vállalkozás. Azzal a céllal jöttek létre és alakították ki a profi vadleseket, hogy minél jobban megismerhessük ezt a fantasztikus állatfajt.
A vadlesek
Jelenleg két les van, az egyik Tusnádfürdőn, a másik a Szent Anna tónál. Ezeket Máté Bence díjnyertes természetfotós tervezte és építette. Talán ismerős lehet a neve a tavaly országszerte kiállított és nagy sikert aratott természetfotóiról. A medvelesek kialakítása teljesen biztonságos, fából és óriási tükrös ablakból készültek, ami a látogatóknak kiváló látási viszonyokat biztosít, viszont a medvék nem látnak be rajta. Belül kényelmes székekkel, árammal vannak felszerelve. A kisebbik les 20, a nagyobbik 45 fő befogadására képes. Fotósok akár egy egész éjszakát vagy több napot is eltölthetnek itt, hiszen akár bentalvásra is van lehetőség. A program általában napnyugta előtt kezdődik.

A medveles élmény Erdélyben a mi szemünkkel
Mi egy ötnapos erdélyi motoros túra részeként terveztük beiktatni a medvelest tavaly májusban. Néhány héttel indulás előtt már le is egyeztettük a foglalást. A szállásunk Tusnádfürdőn volt a Hotel Ciucas-ban.


Második nap vacsora után, 6 órakor találkoztunk Tusnádfürdőn a ‘Medvepásztorral‘, Szín Jánossal. Aznapra nem volt más foglalása, így teljesen privát túrát kaptunk. 🙂 4×4-es kocsival jött értünk és felvitt minket egy sáros erdei úton a tusnádfürdői leshez. Az autó és a medveles közötti rövid távolságot nagyon halkan kellett megtennünk, nehogy megijesszük az esetleg már a közelben levő állatokat. A les bejárata annak hátulján van, a földút felé esik, míg az üvegablak egy kis tisztásra néz. Miután elhelyezkedtünk bent, kaptunk egy feles pálinkát, hogy ne fázzunk. 😀 És egy pár perccel később meg is jelent az első medve a színen, nagyon izgalmas volt! Lélegzetvisszafojtva figyeltük, ahogy lassan besétál a tisztás közepére. Mint megtudtuk, János rendszeresen kukoricát szór ki nekik, ezért jönnek vissza. Nagyon jól ismerik egymást, már van olyan állat, amelyik felismeri a hangját és nem fél tőle.

A medve falatozott egy darabig, aztán láthatóan megijedt valamitől és eltűnt a sűrű erdőben. De nem kellett sokáig várnunk, hamarosan újabb állatokban gyönyörködhettünk, színre lépett egy néhány éves bocs az anyjával (a bocsok sokszor akár 3-4 évig is az anyjukkal maradnak). Amíg a bocs rávetette magát a finom falatokra, addig az anyaállat éberen figyelte a környéket. Egy darabig fényképeztük őket, aztán letettünk minden telefont és fényképezőt, és csak élveztük a látványt.

A következő órákban jöttek-mentek a medvék, volt, hogy egyszerre ötöt is láttunk a réten! Az utolsót 9 óra körül láttuk, ekkor már majdnem sötét volt. Elrepült az idő, de minden percét élveztük. Legtöbbször csendben ültünk és figyeltünk, de amikor nem volt medve a láthatáron, János sokat mesélt az állatokról és persze a pálinka is előkerült még néhányszor. Tudtátok például, hogy bár mindenevő állatok, nyáron pl. leginkább növényeket fogyasztanak? Vagy azt, hogy felismerik a különböző gyógynövényeket? Sajnos a helyiek nem igazán szeretik, hogy egyre több medve van a környéken, és csak 3 éve illegális a kilövésük. A helyi hulladékkezelés hiányosságai miatt az állatok gyakran bemerészkednek a településekre élelemért. Viszont a közhiedelemmel ellentétben a medvék békések, csak akkor támadnak, ha okot ad rá az ember, illetve ha magát vagy a bocsait veszélyben érzi az állat. A legjobb, amit tehetünk, hogy nem csendben túrázunk az erdőben, hanem csapunk valamennyi zajt, így elkerülhetjük a balesetket.
Így foglalj
Ha Te is szeretnél a medveles vendége lenni Erdélyben, ezen a honlapon tudsz foglalani. Érdemes ezt időben megtenni, hiszen pl. a nyári főszezonban hamar betelhetnek az időpontok. Fontos, hogy 7 évnél fiatalabb gyermekeknek nem ajánlott a program, mert valószínűleg nem élveznék sokáig a csendben üldögélést.
A program általában napnyugta előtt kezdődik, így bőven van idő napközben felfedezni a környéket.
Az medveles ára 30€/fő, ami azt gondolom, hogy egy háromórás élményért Erdélyben egyáltalán nem sok. Jánosék pénzvisszafizetési garanciát is vállalnak: ha nem látsz medvét, vagy nem érzed jól magad, nem kell fizetned. Igazán baráti ajánlat. 🙂
Mit vigyél magaddal?
Mivel esténként nagyon le tud hűlni a levegő tavasszal, érdemes melegen öltözni. Rajtam volt egy extra zokni, és nem bántam meg. A sötét ruházat javasolt, a színes, feltűnő ruhák kerülendőek. Volt nálunk forró tea termoszban, ami szintén nagyon jól jött, ételt viszont nem lehet bevinni.
Mindenképp vigyél magaddal fényképezőt és/vagy telefont, de a vaku legyen kikapcsolva. Ez fontos, mert a villanás látható lehet az üvegablak túloldaláról és elijesztheti a medvéket. Természetesen le is kell némítanod az eszközöket.
Visszamennék?
Mindenképp! A barnamedvék csodálatos állatok, és nagyon keveset tudunk róluk. Napokig el tudnám nézegetni őket az erdőben, nem csak órákig. Ha állatszerető vagy, aki szeret kint lenni a természetben, akkor az erdélyi medveles mindenképp Neked való! Erdélyben amúgy is nagyon sok a látnivaló a medveles környékén is, mindenképp megér egy utat. Mi a rossz idő miatt sok mindent nem tudtunk felfedezni, de alig várjuk, hogy visszatérjünk!
Ha már állatvilág, ezt olvastad már? Isla de la Plata, a szegények Galapagosa
Vélemény, hozzászólás?